Duben 2013

Deset netradičních rad, jak uspět u pracovního pohovoru

8. dubna 2013 v 21:41 | Rollland
Čas věnovaný kvalitní přípravě, není časem ztraceným. Pokud se připravíte, při pohovoru budete působit sebejistěji, budete moci klást zasvěcené otázky a nezaskočí Vás žádná situace. Toto desatero rad, by Vám tedy mělo pomoci při realizaci pracovního pohovoru a být tím úspěšným uchazečem.

1. Základním prvkem bude Vaše neverbální komunikace. Gesta, osvojte si správný postoj a ovládněte prostor. Staňte se démonem prostoru. Začnete domácím tréninkem, kdy se v saku usadíte ke stolu, partnerka či partner Vám naměří správnou vzdálenost a začnete mluvit s tím, že již máte předem ruce zafixovány na kolenou. Doporučuje se lepicí páska, starší guma z nepoužívaných trenek, anebo provaz. Pozor u provazu, pokud v bytě zůstanete sám, na úskalí odchodu na toaletu. Odborníci uvádějí, že ideální vzdálenost mezi hrudníkem a hranou stolu je asi deset centimetrů. Poslední výzkum ale ukazuje, že je možno volit i 11 až 12 cm a ti odvážnější mohou zajít až na extravagantních 13 cm. Chce to především nepolevit a za pár dní, či týdnů, své poskakující ruce krásně zklidníte.

2. Vyberte si v místnosti dobrou pozici. Pracovní pohovory se často konají v zasedačkách nebo ve větších místnostech, kde máte možnost si vybrat místo. Pokud v místnosti není nejlepší světlo, nesedejte si zády k oknu, protože pak vám nebude vidět do tváře. Vyberte si raději místo naproti oknu, aby vám osvětlovalo obličej. Není na škodu si sebou přinést malou LCD lampičku a v případě nedostatečné osvětlení, si můžete nasvítit obličej, nebo zaměřit parsek světla na personalistu, v případně dotazu, který Vás zaskočí a než se vzpamatuje, získáte čas na promyšlenou odpověď.

3. Udržujte oční kontakt. Pokud nezvládnete udržovat oční kontakt, budete působit velmi nejistě a vyhýbavě. Pokud budete na personalistu naopak moc zírat, znejistíte zase jej. V případě, že je pohovor konán v létě, můžete využít pomůcku a to sluneční brýle s tmavými skly. Personalistovi pak můžete říci, že jste o víkendu svařovali a chráníte si namožený zrak. V zimních měsících jsou vhodnější nějaké značkové zimní lyžařské brýle, s kvalitním UV filtrem. Zde bych doporučoval spíše tmavší barvy, aby se hodily k obleku. Pokud se odhodláte k přímému očnímu kontaktu, doporučuji jej nejdříve natrénovat a to třeba v MHD, kdy si můžete vybrat agresivní skupinku vracející se nad ránem z restaurace, či policistu sedícího ve voze, který vedle Vás zastavil na červenou. Pozor, aby neustálý oční kontakt nepřerost v zírání, neboť sledované osoby by to mohli chápat odlišně a v tomto případě je pak obtížné vysvětlovat, že trénujete na pohovor a nemáte se sledovaným postranní úmysly.

4. Nehrajte si s věcmi. Nehrajte si při pohovoru s věcmi, které se vám dostanou do ruky. Skončí to přinejmenším tak, že vám něco spadne, rozbije se, nebo někomu ublížíte. Není vhodné tedy na pohovor sebou nosit zbraně, výbušniny, erotické pomůcky apod. Jejich manipulací sice na sebe upoutáte maximální pozornost personalisty, ale pohovor zřejmě nebude trvat dlouho a v závěru zažijete novou zkušenost, v podobě kontaktu s policistou či strážníkem.

5. Zrcadlete chování personalisty. Zrcadlení je chování, kdy člověk napodobuje v rámci vzájemné interakce chování druhého. Zrcadlení se objevuje spontánně a značí, že lidé jsou dobře sladění. Přizpůsobte se tedy jeho řeči těla a následujte ji. Nesnažte se však napodobovat každé gesto a není také vhodné opakovat vše, co Vám personalista říká a to ani v případě, že neumíte na otázku odpovědět.

6. Poznejte personální agenturu. Je žádoucí se na společnost informovat předem. Možností a zdrojů je nespočet, záleží jen na Vás, do jaké hloubky chcete jít. Ty skuteční profesionálové, ale neponechají nic náhodě. Jak tedy na to? Nechte se na čas v personální agentuře zaměstnat, můžete použít nějaký vhodný převlek a nabídnout třeba bezplatné umytí oken, vykonávat funkci domovníka, office assistant services (slangově podržtašku) a mnohé další. Proniknete tak nepozorovaně do prostředí společnosti, získáte přehled o budově, světelných podmínkách, provozní době atd. U případného pohovoru pak příjemně překvapíte personalistu znalostí umístění toalety, počtem schodů v patře apod.

7. Podání ruky. První dojem je důležitým aspektem našeho vystoupení. Takže si ho nepokazíte hned na začátku. Jak, ale natrénovat ten správný stisk s perfektní délkou a načasováním? Váš partner bude brzo omačkán, sousedé už na Vaše zvonění nereagují a v okolních panelácích jste se už všem představil? Nezoufejte, kupte si nafukovací panu, která je k dostání v každém pořádném sex shopu. V prodejně odložte stud a slečně v klidu vysvětlete, že ji kupujete za účelem tréninku pracovního pohovoru, což Vám jistě uvěří. Doma ji nafouknete, posadíte ke stolu, ale doporučuji slušně obléknout a na stůl naaranžovat jídelní soupravu a figuríně do otevřených úst třeba zasunout banán. Předejdete tím nepříjemné situaci, kdy Vás znenadání navštíví přátelé, anebo přicházející partner ze zaměstnání, kterého by tato situace mohla zaskočit. Takže se figurantce představíme, zásadně si vykáme, podáme ruku a udržujeme pořád oční kontakt a krátce s ní pohovoříme o našich plánech a představách. Zmíníme, jak jste se o ní dozvěděl, čím Vás zaujala apod. Nezíráme do výstřihu a s figurantkou mluvíme zřetelně. Pozor, v případě tréninku podávání ruky nepodceňuje a to zvláště v letních měsících, otevřené okno, neboť se jedná o nafukovací pannu, a pokud stisk přeženeme, může dojít k poškození a případnému odletu figurantky mezi slunící se sousedy před domem, kteří by byli zřejmě jejím nenadálým příletem překvapeni.

8. Uvolněte se, prosím. Přes všechno, co jsme popsali výše platí, že i kdybyste si osvojili nejskvělejší vystupování, bude vám to k ničemu, pokud budete nervózní. Pokud k této situaci dojde, představte si něco žertovného, třeba personalistu jak sedí na toaletě. Pozor, je důležité v případě, že se Vás personalista zeptá, co Vás tak najednou rozesmálo, mu ihned nesdělit co jste si představil a raději si předem připravte nějakou menší vhodnější nepravdu. Sedící personalista na toaletě pobaví Vás, ale Vaše veřejně sdílená myšlenka zřejmě nepovede k obveselení personalisty.

9. Zajímejte se o pracovní místo. Pozor, personální agentura vždy hledá pracovníky pro významnou mezinárodní společnost, obdržíte zajímavé platové ohodnocení, zažijete zázemí stabilní zahraniční společnosti, čeká na Vás možnost profesního rozvoje,
možnost seberealizace, jedná se vždy o zajímavou práci pro novou a dynamicky se rozvíjející společnost a také o přední společnost. Nestačí Vám tento podrobný, skoro vyčerpávající popis společnosti? Máte ještě tu drzost ptát se na plat? Zde bych doporučoval nedráždit personalistu, abyste nepůsobil dojmem, že Vám jde také o nějaké ty mrzké peníze. Nechcete si přeci v závěru pokazit Váš dojem, takovou to přízemností, která prakticky dnes už nikoho nezajímá. Naopak, zapůsobte jazykovou znalostí. Byl jste u moře ve Španělsku a umíte říct dobrý den a nashledanou ? No vidíte a už máte aktivní španělštinu, kupoval jste něco na tržnici? No vidíte a již uvádíme aktivní vietnamštinu (zde opatrně, raději pasivní znalost, když neznáte výraz, kterým o Vás trhovec mluvil v souvislosti s vaším požadavkem na 80% slevu u na první pohled kvalitního značkového zboží). Je dobré si také osvojit termíny "ejčár, píár, outplacement, badžet, outsorsing" a další. Pak je opakujte alespoň 2x v každé větě. Nevadí, že nevíte, co znamenají, budete působit erudovaně.

10. Závěrečné hodnocení. Pokud nebude u pohovoru úspěšní, což se dozvíte z velice osobní e-mailové korespondence, kdy Vám personalista podrobně vysvětlí důvod Vašeho odmítnutí, což je dnes běžná praxe a v žádném případě neobdržíte pouze stylizovanou odpověď ve dvou větách, tak reagujte pozitivně. Poděkujte za pohovor a Vaše hodnocení, napište i Vaše dojmy, protože to personalistu bude velice zajímat. Nezoufejte, personálních agentur je tolik, že bude trvat měsíce, než je všechny projdete a jistě najde odpovídající zaměstnání. Podle posledních prognóz dokonce situace vypadá tak, že do pár let bude více personálních agentur, než nezaměstnaných, protože na personalistu není potřeba prakticky žádné vzdělání a odbornost. Jak říkal pan Komenský, škola hrou a zde to platí dvojnásob.

Doufám tedy, že toto desatero rad bude pro Vás přínosem a stanete se profesionálním uchazečem, kterého si budou personální agentury závidět. Vůbec nevadí, že na nabízené pracovní místo nemáte odbornost, Vy se umíte prodat a zapůsobit a lehce to natřete těm ostatním, kteří se do výběru přihlásili, protože jsou oborníky a naivně doufají v úspěch. Však personalista bude v 80% také jen člověk, který má úplně jiné vzdělání a na Vás se to za chodu učí. Takže vzhůru na pohovor a berte živost s humorem a já doufám, že Vám toto poněkud netradiční desatero zlepší náladu, což je jeho primárním účelem.
Hezký den Roland.Mrkající